KSS IGLICA LOK
KLUB SPORTÓW STRZELECKICH
I G L I C A
LOK - ŻOŁYNIA W LEŻAJSKU

R E G U L A M I N



KLUBU SPORTÓW STRZELECKICH
IGLICA
LOK - ŻOŁYNIA




Wstęp

KLUB SPORTÓW STRZELECKICH IGLICA LOK-ŻOŁYNIA jest organizacją społeczną o charakterze sportowo- rekreacyjnym skupiającą w swoich szeregach miłośników strzelectwa oraz rekreacyjnej formy sportu i turystyki aktywnej.
Celem KSS IGLICA LOK jest propagowanie i rozwijanie strzelectwa sportowo-rekreacyjnego wśród szerokiej rzeszy społeczeństwa po przez treningi strzeleckie oraz rywalizację sportową w formie zawodów strzeleckich.
Rozwój fizyczny społeczeństwa po przez amatorską działalnością sportowo - rekreacyjną oraz turystykę aktywną.


Postanowienia ogólne

1) KLUB SPORTÓW STRZELECKICH IGLICA LOK - ŻOŁYNIA stanowi samodzielną amatorską podstawową jednostkę w ramach struktur organizacyjnych bezpośrednio podległą Zarządowi Rejonowemu LOK Żołynia , funkcjonującą wg zasad określonych w Statucie Stowarzyszenia.
2) Siedzibą klubu jest Leżajsk ul. Rzeszowska 47a. Obszar działania obejmuje Rejon LOK Żołynia, z możliwością współpracy na terenie całego kraju.
3) Zasadniczym celem działania klubu jest popularyzacja oraz stwarzanie warunków do uprawiania strzelectwa kulowego w tym sportu wyczynowego. Uprawianie sportu w formie rekreacji ruchowej. Organizowanie oraz współorganizowanie zawodów strzeleckich jak również okolicznościowych imprez masowych w zakresie swojej działalności.
4) Klub w ramach swej działalności organizuje i prowadzi imprezy sportowo-rekreacyjno- turystyczne.
5) Klub opiera swoją działalność na bazie będącej w dyspozycji LOK Żołynia - strzelnicy i korzysta z jej sprzętu oraz sprzętu i zaplecza klubowego na zasadach obowiązujących członków stowarzyszenia LOK.



Władze i Zarząd Klubu

1) Władze klubu
• Walne Zgromadzenie Członków Klubu
• Zarząd Klubu w składzie pięcioosobowym; Przewodniczący, Zastępca, Sekretarz, Skarbnik, Członek Zarządu, którzy działają na podstawie Statutu LOK.
2) Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków Klubu podejmowane są na zebraniu w głosowaniu jawnym przy co najmniej 50% +1 frekwencji członków klubu głosujących za przyjęciem uchwały, o ile nie zostanie zgłoszony i przyjęty przez większość uczestników Zgromadzenia wniosek głosowania tajnego. Wyboru do władz klubu dokonuje się w głosowaniu tajnym. Brak wymaganego kworum wyklucza podjęcie prawomocnej uchwały.
3) Kadencja członków Zarządu trwa 1 rok. Członkowie Zarządu mogą być ponownie wybierani do pełnienia swoich funkcji.
4) Do władz Zarządu maja prawo kandydować i być wybierani wszyscy członkowie klubu.
5) Zarząd realizuje swoje zadania statutowe w zakresie zarządu zwykłego samodzielnie, a w zakresie przekraczającym zarząd zwykły na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Członków Klubu. Do reprezentowania na zewnątrz klubu oraz składania oświadczenia woli wymagana jest reprezentacja minimum trzy osobowa Zarządu lub decyzja podjęta w wyniku głosowania zarządu.
6) Do zadań przekraczających uprawnienia zarządu zwykłego należy w szczególności:
• Zatwierdzenie planowanych przedsięwzięć inwestycyjno-rzeczowych oraz rocznego planu finansowego,
• Ustalenie wysokości wpłat członkowskich, dysponowanie majątkiem i środkami finansowymi klubu pozostałymi po uiszczeniu opłat statutowych,
• Zbycie lub nabycie ruchomości, rzeczy, praw,
• Organizowanie poza statutowej działalności komercyjnej klubu i dysponowanie środkami finansowymi pochodzącymi z tej działalności,
• Ustalenie wysokości zwrotu kosztów ponoszonych przez członków Zarządu z tytułu obsługi administracyjnej zarządu klubu,
• Podpisywanie umów i przyjmowanie zobowiązań rzeczowo-finansowych.
7) Jednym z podstawowych zadań Zarządu jest organizowanie oraz stwarzanie optymalnych warunków do uprawiania sportowego strzelectwa kulowego przez członków klubu oraz gospodarowanie wydzielonym majątkiem i funduszami klubu zgodnie z obowiązującymi przepisami i uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków Klubu.
8) Zarząd składa sprawozdanie rzeczowe i finansowe z realizacji zadań za okres kadencji do dnia 15-go lutego następnego roku po upływie kadencji. Praca Zarządu za okres sprawowania funkcji podlega ocenie Zebrania Członków Klubu, które udziela lub nie absolutorium władzom ustępującym. W uzasadnionych przypadkach grupa 50% członków klubu ma prawo zobowiązać Zarząd do zwołania Nadzwyczajnego Zebrania Członków Klubu wg zasad określonych w statucie LOK.



Członkowie Klubu – ich prawa i obowiązki


1) Członkiem klubu morze być osoba pełnoletnia nie pozbawiona praw publicznych, która nabywa członkostwo na podstawie pisemnej deklaracji z dniem podpisania uchwały przez Zarząd Klubu po rozmowie kwalifikacyjnej z kandydatem.
2) Członkowi klubu przysługują wszystkie uprawnienia wynikające ze Statutu LOK oraz postanowień niniejszego regulaminu i uchwał Walnego Zgromadzenia Członków Klubu, a w szczególności korzystania ze sprzętu i urządzeń stowarzyszenia na zasadach określonych przez Zarząd Główny lub zarządzającą tym wyposażeniem jednostką terenową LOK.

3) Członkowie klubu mają obowiązek:

• Przestrzegać postanowień statutu, regulaminu i uchwał władz klubu,
• Brać czynny udział w treningach oraz zawodach strzeleckich organizowanych przez klub,
• Brać czynny udział w pracach klubu związanych z realizacją zadań statutowych i przyjętych uchwał władz klubu,
• Opłacać regularnie składki członkowskie i wpłaty na fundusz klubu,
• Uczestniczyć w zajęciach klubowych w tym zajęciach sportowo-rekreacyjno-turystycznych,
• Bezwzględnego przestrzegania przepisów dotyczących obchodzenia i posługiwania się bronią palną, oraz regulaminu i zasad bezpieczeństwa podczas strzelania na strzelnicy.


Majątek i fundusze klubu


1) Majątek klubu stanowią nieruchomości , ruchomości i fundusze;
• Majątek ruchomy i nieruchomy będący własnością stowarzyszenia jak również dotacje przyznane przez wyższe władze stowarzyszenia może być wykorzystany wyłącznie w działalności Klubu IGLICA LOK wg zasad określonych w Statucie,
• Majątek ruchomy zdobyty staraniem członków klubu nie pochodzący z dotacji przyznanych przez władze stowarzyszenia jest użytkowany wyłącznie przez klub. Przekazanie tego majątku innym jednostkom LOK morze nastąpić na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Członków Klubu ,
• Fundusze w postaci środków pieniężnych pochodzące ze składek członków klubu lub darowizn, działalności komercyjnej pozostają w wyłącznej dyspozycji klubu.



Sekcje działające w Klubie Sportów Strzeleckich IGLICA LOK


1) Klub Sportów Strzeleckich IGLICA LOK w ramach swej działalności powołuje wewnętrzne sekcje i grupy zainteresowań, w których członkowie klubu rozwijają swoje zainteresowania.
2) Sekcje i grupy zainteresowań stanowią integralną część klubu.
3) Każdy członek klubu ma prawo przynależeć do dowolnej sekcji wybranej przez siebie z zachowaniem postanowień regulaminu klubu.
4) Każdy członek klubu może należeć do jednej lub kilku wybranych przez siebie sekcji mając na uwadze wynikające z tego faktu obowiązki.

5) W strukturach klubu funkcjonują następujące sekcje i grupy zainteresowań:

• Sekcja Sportów Strzeleckich,
• Sekcja Historyczno- rekonstrukcyjna uzbrojenia i militariów,
• Sekcja sportowo-rekreacyjno -turystyczna,
• Grupy zainteresowań.

Zawody strzeleckie


1. Zawody strzeleckie są formą rywalizacji sportowej i stanowią jeden z elementów działalności klubu,

2. Klub organizuje i prowadzi zawody strzeleckie wewnątrz klubowe jak i otwarte zawody dla członków Stowarzyszenia LOK . program jak i regulamin zawodów będzie podany do wiadomości zainteresowanych po przez ogłoszenie na tablicy ogłoszeń klubu oraz na stronie www klubu.

3. Dyscypliny będące przedmiotem rywalizacji sportowej opracowywane będą z myślą o strzelectwie jako szeroko rozumianej dyscyplinie sportu. Należy tu rozumieć typowe konkurencja statyczne (tarczowe) jak i strzelectwo dynamiczne, będąca formą strzelectwa praktycznego (IDPA) .

4. W ramach przedsięwzięć rywalizacji sportowej rozgrywane będą następujące zawody:

• Zawody o Przechodni Puchar Klubu Sportów Strzeleckich IGLICA LOK (w cyklu 6-cio miesięcznym),
• Zawody Klubowe Wewnętrzne ( w cyklu miesięcznym),
• Zawody Otwarte ,,OPEN SHOOTING"( w cyklu 3 miesięcznym)
• Zawody Okolicznościowe (organizowane doraźnie)



Postanowienia końcowe


1. Regulacje prawne i organizacyjne nie wymienione w niniejszym regulaminie związane z działalnością, organizacja i funkcjonowaniem klubu, kompetencjami i odpowiedzialnością Zarządu, prawami i obowiązkami członków reguluje Statut LOK.
2. Niniejszy regulamin obowiązuje z dniem jego prawomocnego zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie Członków Klubu.




Zatwierdzony uchwałą nr 2/2010 z dnia 11-01-2010 roku Walnego Zgromadzenia Członków Założycieli Klubu Sportów Strzeleckich IGLICA LOK - ŻOŁYNIA.






REGULAMIN STRZELNICY KULOWEJ

Rozdział 1.

Opis ogólny strzelnicy.

1. Lokalizacja i przeznaczenie strzelnicy.

1) Obiekt strzelnicy otwartej zlokalizowany jest w miejscowości Żołynia,
2) Teren strzelnicy jest ogrodzony i oznakowany tablicami ostrzegawczo-informacyjnymi,
3) Strzelnica przeznaczona jest do prowadzenia strzelań:
• Szkoleniowych
• Sportowych
• Treningów strzeleckich
• Rekreacyjnych

2. Zadania realizowane na strzelnicy.

1) Nauka strzelania,
2) Doskonalenie umiejętności strzeleckich z różnych rodzajów broni,
3) Podnoszenie kultury strzeleckiej oraz współzawodnictwa sportowego poprzez organizowanie zawodów i imprez strzeleckich,
4) Sprawdzanie, testowanie oraz przestrzeliwanie broni.

Rozdział 2.

Warunki korzystania ze strzelnicy.

Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie;

1. Prowadzący strzelanie:

1) odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy oraz osób im towarzyszących,
2) wyznacza korzystającym ze strzelnicy stanowiska strzeleckie a osobom towarzyszącym – miejsca bezpiecznego pobytu,
3) nadzoruje strzelanie od czasu rozpoczęcia do jego zakończenia,
4) prowadzi wstępne szkolenie z zasad posługiwania się bronią z osobami, które strzelają po raz pierwszy,
5) prowadzi książkę rejestru pobytu na strzelnicy, w której zamieszcza się następujące dane:
a) imię i nazwisko korzystającego ze strzelnicy,
b) numer pozwolenia na broń oraz nazwę organu, który je wydał, albo adres korzystającego ze strzelnicy, jeśli nie posiada on pozwolenia na broń,
c) oświadczenie korzystającego ze strzelnicy o zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy i przepisami bezpieczeństwa, potwierdzone własnoręcznym podpisem.
1) osobom towarzyszącym osobom korzystającym ze strzelnicy wchodzenia na stanowiska strzeleckie oraz styczności z bronią,
2) używania broni innych osób korzystających ze strzelnicy, bez zgody jej użytkownika,
3) spożywania alkoholu lub używania środków odurzających oraz przebywania na terenie strzelnicy osób będących pod ich wpływem.

3. Na strzelnicy, w miejscu widocznym, umieszcza się:

1) regulamin strzelnicy,
2) decyzję o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania,
3) plan strzelnicy z oznaczeniem;
a) stanowisk strzeleckich,
b) punktu sanitarnego,
c) dróg ewakuacji,
d) miejscu instalacji telefonu lub innych urządzeń łączności,
4) wykaz sygnałów alarmowych,
5) informację o możliwości i sposobie połączenia się z najbliższym punktem pomocy medycznej.

4. Za szkody powstałe podczas strzelania oraz spowodowanie wypadku odpowiada właściciel lub zarządca strzelnicy, prowadzący strzelanie lub trening strzelecki albo korzystający ze strzelnicy, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

5. Ze strzelnicy mogą korzystać:

1) osoby posiadające własną broń z ważnym zezwoleniem,
2) członkowie klubów i sekcji strzeleckich LOK, innych klubów i sekcji strzeleckich,
3) osoby pełnoletnie posiadające ważny dowód tożsamości,
4) osoby niepełnoletnie mogą korzystać ze strzelnicy po przedstawieniu pisemnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów lub też w obecności w/w osób,
5) zorganizowane grupy strzelających,
6) korzystanie ze strzelnicy odbywa się w obecności osoby posiadającej uprawnienia do prowadzenia strzelań z danego rodzaju broni (instruktora).

6. Obowiązki korzystającego ze strzelnicy:

1) zapoznać się i bezwzględnie przestrzegać Regulaminu Strzelnicy oraz przepisów bezpieczeństwa,
2) dokonać czytelnego wpisu wymaganych danych do książki rejestru pobytu na strzelnicy,
3) bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez prowadzącego strzelanie,
4) w miarę potrzeb stosować ochronę słuchu i wzroku,
5) bezwzględnie zdać nie wykorzystaną amunicję.


Rozdział 3.

Sposób obchodzenia się z bronią;

1. na terenie strzelnicy poza stanowiskiem strzeleckim nosi się broń rozładowaną z otwartymi komorami nabojowymi, bez pasów i pokrowców. Pokrowców przypadku pistoletów i rewolwerów dozwolone jest ich noszenie w kaburach. Dopuszcza się inny sposób noszenia broni, jeśli tak stanowi regulamin zawodów,
2. wyjmowanie broni odbywa się wyłącznie na stanowisku strzeleckim lub treningowym tylko na polecenie prowadzącego strzelanie lub trening strzelecki,
3. wszystkich czynności związanych z obsługą broni dokonuje się wyłącznie z lufą skierowaną w kierunku kulochwytu, tarcz bądź przedmiotów będących celem na strzelnicy,
4. strzelanie rozpoczyna się wyłącznie na komendę prowadzącego strzelanie,
5. zakończenie strzelania zgłasza się prowadzącemu strzelanie,
6. po zakończeniu strzelania broń rozładowuje się i przedstawia do kontroli prowadzącemu strzelanie oraz opuszcza się stanowisko strzeleckie z bronią z otwartą komorą nabojową,
7. strzelanie i celowanie na terenie strzelnicy odbywa się wyłącznie na wyznaczonych stanowiskach strzeleckich, do tarcz lub innych przedmiotów będących celem na strzelnicy,
8. występujące niesprawności techniczne w broni i amunicji zgłasza się natychmiast prowadzącemu strzelanie /głosem oraz przez podniesienie ręki/. Strzelający czeka, aż podejdzie do niego prowadzący strzelanie.


Rozdział 4.

Sposób zachowania się przebywających na strzelnicy.

1. korzystający ze strzelnicy jest zobowiązany ściśle przestrzegać poleceń wydawanych przez prowadzącego strzelanie,
2. zabrania się wchodzenia przed stanowisko strzeleckie bez zgody prowadzącego strzelanie,
3. korzystający ze strzelnicy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, obowiązany jest przestrzegać przepisów dotyczących postaw strzeleckich,
4. po komendzie STOP, wydanej przez prowadzącego strzelanie lub inną osobę, strzelający bezzwłocznie przerywają strzelanie,
5. na terenie strzelnicy zwierzęta mogą być wprowadzone tylko w wyjątkowych przypadkach oraz obowiązkowo powinny być trzymane na uwięzi i pod ścisłym nadzorem opiekuna,
6. osobę naruszającą regulamin można usunąć ze strzelnicy,
7. dzieci modą przebywać na strzelnicy wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem rodziców lub opiekunów.


Rozdział 5.

Przepisy końcowe.

1. każda osoba przebywająca na strzelnicy zobowiązana jest do zapoznania się z warunkami bezpieczeństwa,
2. osoba posiadająca własną broń zobowiązana jest do zgłoszenia prowadzącemu, rodzaj broni jak również ilość amunicji wnoszonej na strzelnicę,
3. regulamin strzelnicy – podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 21-05-1999r, o broni i amunicji (Dz. U. nr 53, poz. 549 z późn. zm.).
• Rozporządzenie MSWiA z dnia 15-03-2000r, w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic ( Dz. U. z 2000r, Nr18, poz. 234 z późn. zm.).